Strony

rozwijane menu

czwartek, 14 kwietnia 2016

zdjęcia w formacie raw

Jakiś czas temu dostałam służbową lustrzankę, więcej obowiązków, odpowiedzialności ale i też tego co lubię… Kto mnie zna ten wie, że zdjęcia zawsze robić lubiłam i bez aparatu się nie ruszam.
A teraz oprócz robienia zdjęć, robię zdjęcia bardziej świadomie a funkcja AUTO poszła w zapomnienie.
A idąc krok dalej, postanowiłam sobie, że sprawdzę jak to jest z tym całym formatem RAW. Najpierw było dużo czytania. Kolejny krok to zainstalowanie na kompa sterowników i programu (tu pomógł informatyk).
A wczoraj i dzisiaj rano pierwsze nieśmiałe próby.

zdjęcie w formacie jpg
zdjęcie zrobione w formacie raw  po konwersacji na jpg

zdjęcie w formacie raw po konwersacji na jpg
  
i jeszcze w programie photo-paint dodałam winietę
I jeszce słów kilka co to w ogóle jest ten RAW:
(ang. surowy) to swego rodzaju cyfrowy negatyw, bezpośredni, surowy widok tego, co zarejestrowała matryca aparatu. Nie podlega żadnym kompresjom, ma o wiele większą rozpiętość tonalną niż inne formaty (12, 14 lub 16 bitów na piksel, gdy np. JPEG 8 bitów/piksel), przechowuje też wiele informacji dotyczących parametrów użytych podczas wykonywania zdjęcia (np. przysłonaczasczułość ISO, obecność flasha, ogniskowa, balans bieli).
Pozwala na wielokrotne wywołanie (obróbkę i zapis do innego formatu) z różnymi parametrami oraz łatwy dostęp do poprzednich wersjiw jednym pliku można zapisać nawet kilka takich wersji. Podsumowując, format plików RAW daje o wiele większe możliwości edycji niż jakikolwiek inny format zapisu zdjęć oraz pozwala w pełni wykorzystać możliwości aparatu.