Strony

rozwijane menu

poniedziałek, 9 listopada 2015

Pierogi z grzybami leśnymi

Składniki:
Ciasto na pierogi:
2 ½ szklanki mąki ( z lekkim czubkiem)
1 jajko

½ szklanka letniej wody
2 łyżki oleju

szczypta soli
mąka do posypania stolnicy

Farsz:
1/2 kg wyczyszczonych, pokrojonych grzybów 
1-2 cebule
1 jajko
sól
pieprz


Przygotowanie:
Farsz grzybowy:
 Cebulę drobno kroimy i podsmażamy, dodajemy grzyby.  Smażymy ok. 15-20 minut. Odstawia do przestudzenia. Jak już przestygnie farsz, wbijamy jajko, przyprawiamy. Dobrze mieszamy i faszerujemy pierogi.
Można takie pierogi gotowe mrozić, jeszcze przed ugotowaniem. Dobrze jest poukładać je pojedynczo w zamrażarce. Po jakimś czasie jak już będą zamrożone wkładamy do jednego woreczka. Dzięki temu nie będą posklejane i takie zamrożone można wrzucać na gorącą wodę.

Można też grzyby przyniesione z lasu oczyścić, pokroić i obgotować. Po schłodzeniu zamrozić. I takie grzybki gdy mamy ochotę na pierogi rozmrażamy i smażymy z cebulką na patelni już tylko kilka minut.
Ciasto:
Ciasto dobrze wyrobić. Wyłożyć na stolnicę wysypaną mąką. Dzielimy na trzy części. Każdą po kolei wałkujemy, wykrawamy krążki, nadziewamy farszem, zlepiamy brzegi, karbujemy je palcami. Tak przygotowane pierogi gotujemy, wrzucając na wrzącą, osoloną wodę. Od chwili gdy wypłyną na powierzchnię gotujemy przez 5-6 minut ( czas gotowania  zależy od wielkości pierogów).