sobota, 24 listopada 2018

Piątki z eksperymentami: malowanie wahadłowe

Piątkowy eksperyment przesunął się na sobotę, kiedy to mamy więcej czasu na zabawy.
Po pierwszym podejściu jakie dwa tygodnie powtórzyłyśmy naszą zabawę z wahadłem z farbą.
Agnieszka z pierwszego podejścia była bardzo zadowolona, nie przeszkadzało jej że wzór nie wyszedł jak trzeba bo farby były za rzadkie. Grunt, że dobrze się bawiła i dlatego tak chętnie powtórzyła eksperyment jeszcze raz.



Pomysł na ten eksperyment znalazłam na pinterest.  Podstawa do wahadła robiona była z rurek, patyczków czy innych pomocnych pałąków. My miałyśmy uproszczone zadanie ponieważ posiadam statyw z haczykiem stabilizującym na dole. Okazał się on bardzo przydatny bo to na nim po rozłożeniu statywu zawiesiłyśmy butelkę.


Ale po kolei, materiały potrzebne do eksperymentu:
- plastikowa butelka na każdy użyty kolor
- sznurek
- taśma izolacyjna
- gwóźdź - do zrobienia dziurek w nakrętce. Za pierwszym razem przykleiłam taśma izolacyjną nakrętkę z dzióbkiem z kleju, ale jednak prościej, bez kombinowania i z tym samym efektem można wykorzystać nakrętkę z butelki. Wystarczy po środku nakrętki zrobić dziurkę.
- statyw
- duży arkusz papieru - u nas były to dwie rolki papieru do pakowania prezentów.
- farby


Wykonanie:
Do butelki przyklejamy 4 kawałki sznurka, tak aby wisiała nakrętką do dołu. Użyłam taśmy izolacyjnej, aby mieć pewność, że sznurki nie odpadną.
Do butelki wlałam farbę i wodę. Z tym drugim składnikiem nie należy przesadzać. Farba ma być nie za rządka ani nie za gęste.
Gwoździe podgrzanym przy kuchence zrobiłam dziurkę w nakrętce i zakleiłam. Żeby się farba na razie nie wylała ponieważ na dole butelki też trzeba teraz zrobić dziurkę. Jeśli od góry nie będzie powietrze mogło dostać się do butelki to farba nie wyleci, a przynajmniej nie tak jak byśmy chcieli.
I tutaj przypomnę kilka eksperymentów w temacie butelki, wody i  powietrza:
1. magiczna butelka
2. woda, butelka, słomka i balon


Tak przygotowaną butelkę powiesiłam na haczyku, odkleiłam taśmę z nakrętki i puściłam ... kolor czerwony ruchem kolistym. Aga w ten sam sposób potraktowała butelkę z kolorem fioletowym.











Połącz naukę ze sztuką i utwórz obraz wahadła! Stwórz ramę PCV lub zawieś z drzewa na zewnątrz. Następnie połącz plastikową filiżankę (z dziurkowaną w dnie) z ramą, aby ją obrócić.


Naukowe wyjaśnienie tej zabawy ze sztuką: Wahadło grawitacyjne jest ciężarem na końcu sztywnej lub elastycznej linii lub pręta, który, po pewnym początkowym podniesieniu z pozycji pionowej, będzie się kołysał tam i z powrotem pod wpływem grawitacji na swoim środkowym (najniższym) punkcie.

Ruch idealnego wahadła można opisać matematycznie jako prosty ruch harmoniczny. 


Na koniec krótkie filmiki:





Bawimy się razem z karolowamamam.blogspot.com 



oraz uczymy z mamajanka.blogspot.com



3 komentarze:

  1. Świetne!
    Przy okazji zerknij tu:
    https://frajdap.blogspot.com/2017/12/post-matematykaswietaprzyroda.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Twój samochód potrzebuje odświeżenia lakieru? Zaufaj naszemu zespołowi lakierników w Bydgoszczy! Jesteśmy ekspertami w dziedzinie lakierowania i z pasją dbamy o każdy pojedynczy detal. Wykorzystujemy najnowsze technologie i wysokiej jakości materiały, aby nadać Twojemu samochodowi efektowny wygląd. Niezależnie od tego, czy chcesz przywrócić oryginalny kolor czy zdecydować się na całkowicie nową powłokę, jesteśmy gotowi sprostać Twoim oczekiwaniom. Skontaktuj się z nami już dziś i przekonaj się, dlaczego jesteśmy najlepszym wyborem w Bydgoszczy.




    OdpowiedzUsuń