zrobiłyśmy od razu drugi. Dalej poznajemy pierwszą zasadę newtona, czyli jeżeli na ciało nie działa żadna siła, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. U nas jest to drugie, prosto w dół :)
Tym razem na tapetę poszło jajko, i tu muszę się przyznać sama się zastanawiałam czy to wyjdzie. Filmiki na necie sobie pooglądałam co prawdaż, ale już nieraz coś co na filmie wyglądało na proste nam nie wyszło.
Aga też nie wierzyła w mamy umiejętności i pewnie dlatego tak duże było jej zaskoczenie gdy się jednak udało, tak duże jak moja radość że się udało.
Materiały potrzebne do doświadczenia to:
- szklanka z wodą
- jajko
- plastikowe wieczko od pojemnika, ale dobra będzie również grubsza tektura czy coś metalowego
- rolka po papierze toaletowym, dla odważnych proponuję rolkę po ręcznikach papierowych
- podkładka pod szklankę, niekonieczna ale jak nie jest się pewnym finalnego efektu eksperymentu to dobrze ja mieć.
Wykonanie:
Na szklankę kładziemy wieczko, na nie stawiamy rolkę po papierze a na nią jajko.
Ręką szybko popychamy wieczko dość mocno. I tak jak było w przypadku monety, jako spada bezwładnie w dół.
Bezwładność, cecha ciał wynikająca z pierwszej zasady dynamiki powodująca, że ciało chce zachować swój stan ruchu, czyli jeśli spoczywa to nadal chce spoczywać, jeśli się porusza to nadal chce się poruszać ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Po usunięciu tekturki tudzież innej podkładki, moneta i jajko przez moment zachowują swoje położenie, ponieważ są bezwładne, a następnie spadają pod wpływem siły grawitacji.
Co ciekawe po usunięciu tekturki nie ma siły wzajemnego nacisku i do momentu kontaktu z podłożem moneta i jajko są w stanie nieważkości.
A na dowód, że nam się udało jest krótki filmik:
Bawimy się i eksperymentujemy z Karolowamama
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz